04.10.2018 Tarihli Milliyet Gazetesi Yerel Haberlerinde Yer Aldık....

 

"Uşak Üniversitesi Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kaynaşma Toplantısında Buluştu"

 

Uşak Üniversitesi Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kaynaşma Toplantısında Buluştu
 

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine yönelik geleneksel hale getirdiği tanışma ve kaynaşma toplantısını gerçekleştirdi.
Sosyal tesislerde gerçekleşen toplantıya Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş da katıldı. Öğrencilere ilk ders niteliğinde bir konuşma yapan Rektör Savaş onlara öz kültürlerinden, değerlerinden kopmamalarını tavsiye etti. Rektör Savaş ;”Fakültemiz Ziraat fakülteleri içerisinde en iyilerinden ama daha iyi olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü sizi en iyi yetiştirmek bizim temel görevimiz. Sizleri ne kadar donanımlı yetiştirirsek bizim yarınlarımız o kadar aydınlık olacaktır.” Dedi.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nuray Şahinler öğrenciler için hayatlarında yeni bir dönemin başladığını bu süreçte hocaları olarak üstelerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduklarını söyledi. Dekan Şahinler konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Fakültemiz genç bir fakülte olmasıyla beraber yaştaşlarıyla yani aynı dönemde aynı yıllarda kurulan fakültelerle kıyasladığımızda iyi bir altyapıya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bir takım eksikliklerimiz var bu eksikliklerimiziz de kısa zamanda rektörlüğümüzün desteğiyle giderileceğinden eminim.


Ziraat, tarım insan hayatı için önemli bir sektör. Geçmişte olduğumuz gibi bugün ve gelecekte de aç yaşayamayız, dolayısıyla stratejik bir öneme sahip. Sizler genç ziraat mühendisi adayları olarak böyle önemli bir bölümü seçmiş bulunuyorsunuz yani sizlere çok büyük görevler düşüyor. Vatana, millete, ailenize faydalı bireyler olarak okuldan mezun olup vatanımıza hizmet etmek. Ben fazla uzatmak istemiyorum eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum, emeği geçen hocalarıma çok teşekkür etmek istiyorum. Yoğun iş temposunda vakit ayırıp geldiği için Rektörümüze ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum.”
Dekan Şahinlerden sonra söz alan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlaması dolayısıyla Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin böyle güzel bir yerde güzel bir sabahta bir yerde olmasının kendileri için gurur vesilesi olduğunu belirtti.” Sizlerin aranızda olmak benim için ayrıcalık olduğunu da belirtmek isterim” diyen Rektör Savaş; “Sanıyorum hepiniz birinci sınıf öğrencisiniz hepinize Uşak Üniversitesine hoş geldiniz diyorum. Uşak Üniversitesi gördüğünüz gibi son derece güzel bir kampüse sahip. Genç ve dinamik bir üniversite bulunduğu konum itibariyle bütün çevre illerle yakın bir üniversite bu nedenle son derece ulaşımı kolay imkanları güzel bir üniversite olduğunu söyleyebiliriz. Burada olmanın bu üniversiteyi seçmenizin bir şans olduğunu düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.
Lise dönemindeki o sınav stresinin arkasından üniversiteye gelen öğrencilerimizde gelende bir gevşeme olduğunu bu gevşeme neticesinde birinci sınıfta birçok dersten kaldığını vurgulayan Rektör Savaş öğrencilerin ikinci sınıfta alttan aldıkları dersleri ekleyerek 4 yıllık üniversiteyi 5 yılda 6 yılda bitirmek zorunda kaldıklarını aktardı. Öğrencileri bu konuda uyaran Rektör Savaş; “ Dolayısıyla lise döneminde nasıl çalışıyorsanız burada da ilk günden itibaren aynı şekilde çalışmaya devam edin. Şimdi bizim bazı değerlerimiz var bu değerlere sahip olduğumuz zaman başarıyı çok güzel bir şekilde yakalarsınız. Zaten bu değerlerden uzaklaştığımızdan dolayı 3. Dünya ülkesi veya geri kalmış algısını taşımaktayız. Bunlardan bir tanesi ‘İki günü birbirine eşit olan ziyandadır’. İki gününüzü birbirine eş geçirmeyecek bir ortamda yaşarsanız bizi kimse tutamaz. Dolayısıyla bu takım değerleri kaybetmemiz gerekiyor. Mesela ‘Komşusu aç yatan bizden değildir’. Bu düstur bizim sosyal yapımızın ne kadar güçlü olduğunun bir şahididir. Ama biz aynı apartmanlarda yaşıyoruz ve karşı komşumuzu bilmiyoruz. Hasta olduğunda, derdi olduğunda veyahut herhangi bir sıkıntısı olduğunda derdine koşmuyoruz. Bu neden siz gençlerin bu değerlerimize sahip çıkmanız gerekir diye düşünüyorum.


Ziraat Fakültemiz genç bir fakülte, öğretim üyelerimiz alanlarında son derece temayüz etmiş bilim adamları, imkanlarımız biraz önce sayın dekanımız ifade etti ziraat fakülteleri içerisinde en iyilerinden ama daha iyi olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü sizi en iyi yetiştirmek bizim temel görevimiz. Sizleri ne kadar donanımlı yetiştirirsek bizim yarınlarımız o kadar aydınlık olacaktır. “ ifadelerini kullandı.
Öğrencilere gelecek planlarını birinci sınıfta yapmalarını tavsiye eden Rektör Savaş ; “ Ne olmak istiyorsanız birinci sınıfta karar verin. Bilim adamı olmak istiyorsanız ona göre koşmanız gerekiyor, piyasada çalışmak istiyorsanız ona göre, yurt dışında mastır, doktora yapmak istiyorsanız bunu birinci sınıfta kararlaştırmanız gerekiyor. Son sınıfa geldiğinizde mastır ve doktora yapmak istiyorsanız ve not ortalamanız 2 ise geçmiş olsun yapacak hiçbir şey yok demektir çünkü geriye dönük bunu telafi etmek mümkün değil. Bunun son derece önemli olduğunu düşünüyorum.” Dedi.
Ailelerin ve toplumun öğrencilerden belirli beklentileri olduğunu hatırlatan Rektör Savaş dersini geçen ve iyi çalışan öğrencinin hocasını, ailesini ve toplumu mutlu edeceğini belirtti. Rektör Savaş; “ Bu nedenle üzerinizdeki yükün hafif olmadığını bilin ama şu anlamda ders çalışarak iyi notlar alarak, iyi yabancı dil veyahut size gerekli olan bilgileri öğrenerek yarınlara kendinizi hazırlayarak.”
Öğrencilere ziraatçı olarak yetişeceklerini ve
Buğdayın yetişmesi ve ekmek olarak sofralara gelme sürecini anlatarak konuşmasına devam eden Rektör Savaş ekmeğin israf edilerek bütün bu emeklerinde ekmekle birlikte çöpe gittiğini vurguladı. Öğrencilerden bu konuda duyarlı olmalarını isteyen Rektör Savaş öğrencilere hitaben; “Dünyada ekmek bulamadığından dolayı ölen çocukların insanların olduğunu düşünün ve bunu bir slogan haline getirerek ilk önce ziraat fakültesinde sonra Uşak’ın genelinde lütfen bunu yaygınlaştıralım.”
Rektör Savaş etkinliği düzenleyen bütün yetkilileri teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmaların sonrasında kahvaltıya geçildi. Etkinlikte canlı müzik performansı da gerçekleştirildi.

http://www.milliyet.com.tr/usak-universitesi-ziraat-ve-doga-bilimleri-usak-yerelfotogaleri-31360038/

 

02.10.2018 Habertürk Gazetesi Yerel Haberlerinde  ve Uşak Haber'de Yer aldık...

 

HABERTÜRKTE YER ALAN HABER....

01 Ekim 2018 Pazartesi, 23:42 | Güncelleme:  İHA
Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi üretirken öğretiyor
Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi bilimsel çalışmalarına birçok alanda devam ediyor.
Endemik bitkilerle beslenen tavuklardan tamamen doğal yumurtalar elde edilirken arılar uygulama ve araştırma kapsamında alınan kovanlarda organik bal ve propolis üretiyor. 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin şu an toplam 6 bölüm olduğunu belirterek, “Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz açıldığı andan itibaren genç ve dinamik akademik kadrosuyla, teoriyi pratikle birleştirdiği uygulama dersleri ve uygulama alanlarıyla öğrencilerine en iyi eğitimi vermektedir. Fakültemiz hem öğretiyor hem de üretiyor. Yapılan çalışmalar şehrimizin ve bölgemizin kalkınmasına yöneliktir. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz de ürettikleriyle hem Uşak’a hem de bölgeye hizmet vermektedir. Uşaklı üreticilerle kurulan ilişkiler sonucu üniversiteşehir bütünleşmesine de katkı sunmaktadır.” dedi.
Arı denilince Türkiye’de ilk akla gelen bilim insanlarından biri olan, Apiterapi hakkında birçok bilimsel çalışmaya imza atan ve yayınları bilim insanları tarafından defalarca kaynak gösterilen Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuray Şahinler henüz 6 yıllık bir fakülte olmalarına rağmen arıcılıkla ilgili kayda değer bir gelişme sağladıklarını söyledi. Projeyle aldıkları kovanlarda uygulama ve araştırma ağırlıklı çalışmalar yaptıklarını belirten Dekan Şahinler bu çalışmaların çıktısı olarak doğal bal üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Dekan Şahinler ürettikleri doğa bal hakkında şu bilgileri verdi; “ Özellikle ilaç ve şeker kalıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bunlar insanları çok tedirgin eden konular. Biz şekerle besleme yapıyoruz ama beslemenin zamanı önemli, üretim sezonunda besleme yapmıyoruz. Erken ilkbahar ve geç sonbaharda arıların ihtiyaç duyduğu dönemlerde besleme yapıyoruz. Üretim sezonunda kesinlikle besleme yapılmıyor dolayısıyla bala şeker kalıntısı geçme ihtimali yok. İlaçlamada da tabi bunlar canlı oldukları için hastalıkları ve zararlıları var ilaçlamaları yapılıyor ancak üretim sezonunda kesinlikle yapılmıyor. Bu bakımdan ilaç ve şeker kalıntısı olmayan bal üretiyoruz.”
Uşak’taki Arıcılarla zaman zaman bir araya geldiklerini hatırlatan Dekan Şahinler, hastalıklar, zararlılar, üretim, yetiştirme gibi konularında kendilerinden yardım talep eden üreticilere gerekli desteği verdiklerini de sözlerine ekledi.

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Asuman Duru ise doğal yumurta üretimi noktasında elde ettikleri deneyimleri anlattı. Bütün amaçlarının gıda güvenliği olduğunu vurgulayan Duru yumurta tavuklarını en iyi ve doğal gıdalarla beslemenin dolayısıyla mümkün olan en doğal yumurtayı elde etmenin üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti. Duru; “Daha önceleri tüketim gıdalarında antibiyotik ve büyütme faktörleri kullanılıyordu. Şimdi artık bunlar yasaklandı, bunlar ciddi verim artırıcıydı. Biz onların yerine yine verim artıcı tavukların performanslarını iyileştirici katkı maddeleri kullanmaya başladık. Tıbbi ve Aromatik bitkilerle başladık. Bizim ülkemiz bu konuda çok zengin 2 bin 500 civarı endemik tür var. Yani sadece bizim ülkemizde yetişen, Türkiye dışında olmayan tür bunlar. Bu kadar geniş bir floramız (bitki örtüsü) varken bunu neden değerlendirmeyelim dedik. Verim artırıcı olarak biz bunları kullandık. Gıda açısından belirli düzeylerine dikkat ederek insanların sağlığına zarar vermeden verdiğimiz yem ile hayvanlardan daha fazla verim almaya çalıştık.” şeklinde konuştu.
Üretimi öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayan Duru konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; “ Yem kısımlarına dikkat ediyorlar ne kadar koyuluyor? Nasıl koyuluyor? Ne kadar dengeli besliyoruz? Az olursa ne olur, çok olursa ne olur, hem onları görmüş oluyorlar hem de gıda güvenliğinde nelere dikkat ediyoruz onları görmüş oluyorlar.”

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Sekreteri Yalçın Dağ da Fakültede gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların çıktılarını 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim Kontrol Kanunu ve Döner Sermaye İşletme Bütçe Muhasebe Yönetmeliğine uygun olarak döner sermayeye intikalinin sağlandığını böylelikle çıktıların hem değerlendirildiğini hem de öğrencilerin en iyi şekilde ulusal ve uluslararası alanda yetişmesini sağlandığını söyledi.
Üretilen bal, propolis, yumurta gibi ürünlerin satışların Üniversitesinin resmi internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirildiği bilgisini veren Dağ tüm vatandaşların ilgili döner sermayenin ilgili hesabına ücretini yatırmak kaydıyla ürünlere ulaşabileceklerini belirtti.
Misyon ve vizyonlarını bu yönde tamamlamaya çalıştıklarını vurgulayan Dağ gerçekleştirdikleri diğer çalışmalar hakkında şu detayları paylaştı ; “Uşak Üniversitesi Bir Eylül Kampüsünün de komşusu olan Kaşbelen köyü kırsalında yetişen ve bilinmeyen endemik türler üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Köylü vatandaşlarımazla dirsek teması kurup onlardan yardım alarak bitkiyi yerinde tespit ediyoruz ve hocalarımız bu bitkiler hakkında gerekli bilimsel çalışmayı gerçekleştiriyorlar.
Uygulama sahamızdaki kavun, patlıcan biber ve diğer çalışmalarımızda hocalarımız çevre köylerden edinilen tohumların ıslah edilmesiyle özellikle yerli ve milli tohumu üretmek için gerekli hassasiyeti ve çabayı göstermekte ve öğrencilerimizde bu minvalde eğitim vermekteler.” 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

UŞAK HABER'DE YER ALAN HABER...,

Endemik bitkilerle beslenen tavuklardan tamamen doğal yumurtalar elde edilirken arılar uygulama ve araştırma kapsamında alınan kovanlarda organik bal ve propolis üretiyor.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin şu an toplam 6 bölüm olduğunu belirterek, “Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz açıldığı andan itibaren genç ve dinamik akademik kadrosuyla, teoriyi pratikle birleştirdiği uygulama dersleri ve uygulama alanlarıyla öğrencilerine en iyi eğitimi vermektedir. Fakültemiz hem öğretiyor hem de üretiyor. Yapılan çalışmalar şehrimizin ve bölgemizin kalkınmasına yöneliktir. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz de ürettikleriyle hem Uşak’a hem de bölgeye hizmet vermektedir. Uşaklı üreticilerle kurulan ilişkiler sonucu üniversite-şehir bütünleşmesine de katkı sunmaktadır.” dedi.
Arı denilince Türkiye’de ilk akla gelen bilim insanlarından biri olan, Epiterapi hakkında birçok bilimsel çalışmaya imza atan ve yayınları bilim insanları tarafından defalarca kaynak gösterilen Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuray Şahinler henüz 6 yıllık bir fakülte olmalarına rağmen arıcılıkla ilgili kayda değer bir gelişme sağladıklarını söyledi. Projeyle aldıkları kovanlarda uygulama ve araştırma ağırlıklı çalışmalar yaptıklarını belirten Dekan Şahinler bu çalışmaların çıktısı olarak doğal bal üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Dekan Şahinler ürettikleri doğa bal hakkında şu bilgileri verdi; “ Özellikle ilaç ve şeker kalıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bunlar insanları çok tedirgin eden konular. Biz şekerle besleme yapıyoruz ama beslemenin zamanı önemli, üretim sezonunda besleme yapmıyoruz. Erken ilkbahar ve geç sonbaharda arıların ihtiyaç duyduğu dönemlerde besleme yapıyoruz. Üretim sezonunda kesinlikle besleme yapılmıyor dolayısıyla bala şeker kalıntısı geçme ihtimali yok. İlaçlamada da tabi bunlar canlı oldukları için hastalıkları ve zararlıları var ilaçlamaları yapılıyor ancak üretim sezonunda kesinlikle yapılmıyor. Bu bakımdan ilaç ve şeker kalıntısı olmayan bal üretiyoruz.”

Uşak’taki Arıcılarla zaman zaman bir araya geldiklerini hatırlatan Dekan Şahinler, hastalıklar, zararlılar, üretim, yetiştirme gibi konularında kendilerinden yardım talep eden üreticilere gerekli desteği verdiklerini de sözlerine ekledi.
 
Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Asuman Duru ise doğal yumurta üretimi noktasında elde ettikleri deneyimleri anlattı. Bütün amaçlarının gıda güvenliği olduğunu vurgulayan Duru yumurta tavuklarını en iyi ve doğal gıdalarla beslemenin dolayısıyla mümkün olan en doğal yumurtayı elde etmenin üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti. Duru; “Daha önceleri tüketim gıdalarında antibiyotik ve büyütme faktörleri kullanılıyordu. Şimdi artık bunlar yasaklandı, bunlar ciddi verim artırıcıydı. Biz onların yerine yine verim artıcı tavukların performanslarını iyileştirici katkı maddeleri kullanmaya başladık. Tıbbi ve Aromatik bitkilerle başladık. Bizim ülkemiz bu konuda çok zengin 2 bin 500 civarı endemik tür var. Yani sadece bizim ülkemizde yetişen, Türkiye dışında olmayan tür bunlar. Bu kadar geniş bir floramız (bitki örtüsü) varken bunu neden değerlendirmeyelim dedik. Verim artırıcı olarak biz bunları kullandık. Gıda açısından belirli düzeylerine dikkat ederek insanların sağlığına zarar vermeden verdiğimiz yem ile hayvanlardan daha fazla verim almaya çalıştık.” şeklinde konuştu. Üretimi öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayan Duru konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; “ Yem kısımlarına dikkat ediyorlar ne kadar koyuluyor? Nasıl koyuluyor? Ne kadar dengeli besliyoruz? Az olursa ne olur, çok olursa ne olur, hem onları görmüş oluyorlar hem de gıda güvenliğinde nelere dikkat ediyoruz onları görmüş oluyorlar.”

 

 

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Sekreteri Yalçın Dağ da Fakültede gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların çıktılarını 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim Kontrol Kanunu ve Döner Sermaye İşletme Bütçe Muhasebe Yönetmeliğine uygun olarak döner sermayeye intikalinin sağlandığını böylelikle çıktıların hem değerlendirildiğini hem de öğrencilerin en iyi şekilde ulusal ve uluslararası alanda yetişmesini sağlandığını söyledi.

Üretilen bal, propolis, yumurta gibi ürünlerin satışların Üniversitesinin resmi internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirildiği bilgisini veren Dağ tüm vatandaşların ilgili döner sermayenin ilgili hesabına ücretini yatırmak kaydıyla ürünlere ulaşabileceklerini belirtti. Misyon ve vizyonlarını bu yönde tamamlamaya çalıştıklarını vurgulayan Dağ gerçekleştirdikleri diğer çalışmalar hakkında şu detayları paylaştı ; “Uşak Üniversitesi Bir Eylül Kampüsünün de komşusu olan Kaşbelen köyü kırsalında yetişen ve bilinmeyen endemik türler üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Köylü vatandaşlarımazla dirsek teması kurup onlardan yardım alarak bitkiyi yerinde tespit ediyoruz ve hocalarımız bu bitkiler hakkında gerekli bilimsel çalışmayı gerçekleştiriyorlar.

 

Uygulama sahamızdaki kavun, patlıcan biber ve diğer çalışmalarımızda hocalarımız çevre köylerden edinilen tohumların ıslah edilmesiyle özellikle yerli ve milli tohumu üretmek için gerekli hassasiyeti ve çabayı göstermekte ve öğrencilerimizde bu minvalde eğitim vermekteler.”

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.usakhaber.com/egitim/usak-universitesi-ziraat-ve-doga-bilimleri-fakultesi-uretirken-ogretiyor-h10587.html

Uşak Haber